Przejdź do

Kontakt ze zwierzętami

Wpływ zwierząt na rozwój emocjonalny dziecka jest nie do przecenienia. Zwierzęta uczą empatii, czułości i troski.

Pozytywny wpływ zwierząt na człowieka został zauważony bardzo wcześnie w historii ludzkości. Już Hipokrates uważał, że jazda konna utrzymuje ciało w dobrej formie i odpręża. Na przełomie XIX i XX wieku AnnaFreud, najmłodsza córka Zygmunta Freuda, prowadzą-
ca naukowe badania nad rozwojem dzieci, zauważyła,że strach odczuwany przez zwierzę, jest przenoszony na człowieka i współodczuwany również przez niego.

Zwierzę może być doskonałym terapeutą. Jak to się ma do lat badań naukowych prowadzonych przez człowieka, studiowania, analizowania przypadków, szeregu skomplikowanych prac, do tak prostej, niewykształconej istoty, jaką jest zwierzę?
Biorąc pod uwagę aspekty czysto fizyczne zooterapii, podczas głaskania, przytulania, bawienia się i otaczania opieką zwierzęcia, w mózgu człowieka dochodzi do stymulacji układu dokrewnego i wydzielania endogennych substancji zwanych endorfinami – hormonami szczęścia.

W naszym Gospodarstwie nasi odwiedzający mają możliwość bezpośredniego obcowania z naszymi zwierzętami, mając okazję wprost wziąć udział w pomocy przy karmieniu, pielęgnowaniu bądź wypasaniu naszym zwierząt.